Nin pierwotnie nazywany Aenoną, założony został przez plemię Liburnów. Kiedy władzę przejęło cesarstwo rzymskie, znaczenie miasta znacznie wzrosło. W późniejszym okresie miasto zostało jedną z pierwszych stałych chorwackich osad. Po tym, jak miasto stało się siedzibą biskupstwa, zostało również ważnym centrum piśmiennictwa głagolickiego.
Epidemia malarii oraz niepowodzenia w obronie sprawiły, że na dłuższy czas Aenona stała się miastem wyludnionym. Ciąg niepowodzeń narastał, aż w XII wieku miastu odebrano biskupstwo. W okresie świetności Aenonz wyniesiono kilka wspaniałych budowli, m.in. kościół św. Krzyża i kościół św. Ambrożego.
Co warto zwiedzić?
1. Kościół św. Krzyża (Sv. Kriz) wzniesiony został w IX wieku na terenie otoczonym murami miejskimi. Obecnie świątynia stanowi jedną z najwspanialszych chorwackich budowli wzniesionych w stylu preromańskim. W nadprożu kościoła znajduje się belka, na której wyryto nazwisko fundatora, którym był wojewoda Godezava.
Zachwycające zdobienia niewielkiego kościoła i jego swoista harmonia, idealnie oddają klimat i specyfikę okresu, w którym został wzniesiony.
2. Kościół św. Anzelma (Sv. Anselm) został wzniesiony w XVIII wieku. W jego wnętrzu znajduje się skarbiec, gdzie trzymane są relikwiarze pochodzące z IX-XV wieku. W sąsiedztwie świątyni można podziwiać wspaniały posąg, który ukazuje biskupa Grzegorza z Nina, będący dziełem Ivana Mestrovicia.
3. Kościół świętego Ambrożego (Sv. Ambroz) to XII-wieczna świątynia wzniesiona w stylu romańskim. Niektóre elementy kościoła wykonane zostały w myśl architektury gotyckiej. Warto zauważyć, że jest to kolejna świątynia ulokowana w obrębie murów miejskich.
4. Muzeum Archeologiczne ulokowane zostało na końcu głównej ulicy miasta Nin. Znajdują się w nim przedmioty pochodzące z okresu prehistorycznego, a także z czasów panowania cesarstwa rzymskiego i średniowiecza.
Okolice
Do miejscowości Prahulje można dotrzeć, kierując się na południowy zachód od miasta Nin. Warto odwiedzić tą okolicę, ze względu na znajdującą się tam świątynię. Kościół św. Mikołaja (Sv. Nikola) to niezwykła budowla wzniesiona na kurhanie Ilirów w IX wieku. Kościół zbudowany został na planie trójliścia, a na kopule ulokowana została ośmioboczna baszta, którą zbudowano w XVI wieku. Niegdyś w świątyni znajdowały się inskrypcje oraz grobowce, które obecnie podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Zadarze.
Aby dotrzeć do miasta Ljubac, należy kierować się na północny zachód od Nina. W tej malowniczo położonej miejscowości oddalonej od Nina o 13 km, obejrzeć można ruiny murów oraz pozostałości wież średniowiecznej budowli castrum Ljubae. Zamek zbudowany został przez zakon templariuszy, jednakże po jego rozwiązaniu budowla popadła w ruinę. W okolicy wznosi się również piękna XII-wieczna romańska świątynia. W kościele Matki Boskiej znajdują się trzy półokrągłe apsydy.