Park Narodowy Paklenica został założony w 1949 roku na obszarze pasma górskiego Welebit. Rezerwat rozciąga się na powierzchni 36 km2, a na jego terenie znajdują się dwie rwące rzeki: Velika Paklenica oraz Mala Paklenica. Obszar znajdujący się pod ochrona tworzą w zasadzie dwa potężne wąwozy, których wysokość ścian dochodzi miejscami do 400 m.

Ściany wąwozów kryją w sobie wiele skalnych jaskiń, jednakże tylko jedna jest ogólnodostępna. Manita (taką nazwę nosi jaskinia) jest grotą, do której wejść można jedynie pod opieką przewodnika. Reszta jaskiń oraz nagie skały wąwozów stanową nie lada wyzwanie dla amatorów wspinaczki górskiej.

Duże drapieżne ptaki zakładają swoje gniazda wysoko w górach, gdzie mogą żyć w swoim naturalnym środowisku. Występują tu m.in. jastrzębie, orły przednie, sokoły wędrowne oraz sępy płowe. W lasach rezerwatu również spotkać można dzikie zwierzęta, albowiem żyją tu m.in. dziki, sarny, niedźwiedzie, zające i lisy.

Park Narodowy Paklenica obejmuje część pasma górskiego Gór Dynarskich. Welebit liczy sobie około 150 m długości. Na tym obszarze znajdują się liczne rozpadliny oraz zapadliska, które są charakterystycznymi zjawiskami krasowymi rezerwatu. Park został utworzony, aby chronić tą zachwycająca różnorodność fauny i flory. Oprócz wymienionych wcześniej zwierząt i dzikiego ptactwa, znajduje się tu również niezwykle urozmaicona szata roślinna. Na terenie rezerwatu rozwija się ponad 2700 gatunków roślin.

Ogród Botaniczny założony został w 1966 roku. Ulokowano go na zboczu góry Zavisan należącej do parku, na wysokości 1576 m n.p.m. Warto zwiedzić również niesamowite jaskinie Cerovacke położone w okolicach Gracaca. Odkryto je podczas budowy linii kolejowej w 1912 roku. Pierwsza z nich, nazywana Górną Grotą ma 1250 m długości, druga zaś – Dolna Grota jest od niej dwa razy dłuższa. W obydwu zobaczyć można stalaktyty i stalagmity oraz podziemne rzeki i nieduże wodospady. Most w Maslenicy to najlepsze miejsce do rozpoczęcia wędrówki po jaskiniach, skąd udać się można na zwiedzanie Ogrodu Botanicznego.