Wyspy Kanaryjskie należące do Hiszpanii kojarzą się przede wszystkim z ekskluzywnym wypoczynkiem, wspaniałymi kurortami, pięknymi plażami i cudownymi imprezami, ale dwie główne wyspy, a więc Teneryfę i La Palmę warto odwiedzić także dla innych ich walorów. Te dwie wyspy należące do Archipelagu Wysp Kanaryjskich są całkowicie odmienne pod względem krajobrazu.
Na Teneryfie w masywie górskim najwyższym szczytem jest Pico Dell Teide (3718 m n. p. m.), który jest jednocześnie najwyższym szczytem całej Hiszpanii, a rozciągające się wokół niego wulkaniczne skały oblane pomarańczowym światłem zdają się krajobrazem z innej planety. Ostatni wybuch wulkanu miał tu miejsce w 1909 roku i można dokładnie prześledzić języki zastygłej lawy. Jest tu park narodowy, na którego terenie jest karłowata roślinność i księżycowe krajobrazy, które posłużyły filmowcom jako plany filmowe ?
Z kolei na La Palma jest dużo zieloności (wysokie, niezjedzone przez erozję góry zatrzymują ciepłe wiatry, dzięki czemu panuje tu duża wilgotność), a piasek na plażach bywa czarny, co w pierwszych chwilach odstrasza, ale okazuje się, że wcale nie brudzi?