Laweta

Kiedy w trasie zdarza się wypadek lub awaria, konieczne jest wezwanie pomocy. Lawet Tychy może zawieść auto w wyznaczone miejsce, najczęściej do mechanika, który zajmie się naprawą. W kabinecie lawety często znajdują się dwa rzędy siedzeń, więc można w nich przewozić wszystkich pasażerów auta.

Laweta Tychy może być wzywana jest na pomoc do samochodu, który zepsuł się w garażu. Jeśli okazuje się, że wystąpiła awaria, która unieruchomiła samochód, może on być transportowany do warsztatu tylko na lawecie.

Niektóre nowsze samochody mają skomplikowany system elektroniki, przez który samochód jest unieruchamiany z poziomu komputera nawet wtedy, kiedy fizycznie mógłby się poruszać. Czasem awaria klimatyzacji sprawia, że samochód zostaje unieruchomiony, choć fizycznie nie ma przeszkód do tego, by jeździć autem bez klimatyzacji.

Jeśli samochód brał udział w kolizji lub wypadku czasami nie może udać się w dalszą drogę, ponieważ uszkodzenia są zbyt dużej. Jeśli stłuczka była niegroźna, ale uszkodzone zostały lampy, nie wolno poruszać się autem. Tak samo jest z samochodem, który ma pękniętą szybę.

Często lawetą dysponują warsztaty samochodowe, więc można zamówić transport bezpośrednio u mechanika, który następnie będzie naprawiać awarię samochodu.