Śmiało możemy powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat turystyka w Polsce ogromnie się rozwinęła. Powstała nie tylko ogromna ilość parków narodowych i krajobrazowych, ale też zostało stworzonych wiele ciekawych szlaków turystycznych prowadzących ciekawych podróżników po najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejscach.
Musimy też zauważyć, że dzięki ogromnym dotacjom przyznawanym dla naszego kraju cyklicznie z Unii Europejskiej, nie tylko mocno wzrósł poziom wszelkich usług turystycznych i hotelarskich, ale też zostało odnowionych wiele zabytków będących znaczącą częścią naszego narodowego dziedzictwa kulturowego.
Rozważając kwestię turystyki w Polsce musimy przede wszystkim podkreślić, że nasz kraj charakteryzuje się niezwykle zróżnicowanymi krajobrazami, co jest jego zdecydowanym walorem.
Turysta, który zwiedza nasz kraj od Bałtyku, aż po Tatry może zachwycić się nie tylko wieloma przepięknymi i malowniczymi krajobrazami, ale też zwiedzić ogromną ilość ciekawych zabytków, które mają ogromne znaczenie historyczne.