Turystyka w Polsce obecnie odgrywa coraz większą rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Dzięki wielu wysokim dotacjom pozyskanym ze środków Unii Europejskiej turystyka w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie.
Z funduszy unijnych skorzystało nie tylko wiele polskich miast, które za pozyskane pieniądze poodnawiały najatrakcyjniejsze i najciekawsze zabytki, a także rozbudowały infrastrukturę w taki sposób, żeby była ona jak najbardziej przyjazna dla turystów, ale też prywatni przedsiębiorcy prowadzący różnego rodzaju pensjonaty, hotele, czy gospodarstwa agroturystyczne. Dzięki czemu w zauważalny sposób poprawili oni jakość swoich usług i sprawili, że Polska stała się coraz częściej odwiedzanym krajem przez turystów.
Statystyki pokazują, że w ostatnich latach możemy zauważyć dość duży wzrost przyjazdów turystów zza granicy. Najwięcej przyjeżdża do nas osób z Niemiec. Najchętniej odwiedzają oni góry, Śląsk, oraz Mazury. Wybór właśnie tych miejsc przez ludność narodowości niemieckiej jest ściśle związany z przedwojenną historią Polski. Wówczas te wymienione tereny zamieszkiwane były właśnie przez ludność niemiecką.