Stolica Łotwy Ryga leży blisko ujścia rzeki Dźwiny i czasami nazywana jest Perłą Bałtyku. To najbardziej rozwinięte, największe i najbardziej kosmopolityczne miasto tego niewielkiego kraju.
Sercem Rygi jest niewątpliwie jej Stare Miasto znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się ono ze średniowiecznego centrum, do którego przylegają osiemnasto i dziewiętnastowieczne dzielnice a wszystko to otoczone jest bulwarami w kształcie półkolistego pierścienia. Najstarsza część tego miasta ? Vecriga mieści w sobie strzeliste wieże gotyckich kościołów zbudowanych z czerwonej cegły i bogate domy zbudowane przez hanzeatyckich kupców, a symbolem całej Rygi jest Dom Bractwa Czarnogłowych, czyli organizacji średniowiecznych tutejszych kupców, który podziwiany jest za wspaniałą fasadę w stylu flamandzkiego renesansu pełną maszkaronów i płaskorzeźb.
Na Starym Mieście witryny sklepowe pełne są wyrobów z bursztynu począwszy od biżuterii przez witraże, obrazy a na rzeźbach kończąc. Koniecznie należy odwiedzić także Muzeum Bursztynu.