Jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych w Polsce są Mazury. Wszyscy wiedzą, że Mazury to kraina 1000 jezior, ale tak naprawdę tych jezior jest jeszcze więcej. Jest to również region obfity w lasy, łąki i zwierzynę. Nic więc dziwnego, że na każdym kroku można spotkać sarnę, która przebiegnie drogę lub porankiem przejdzie się pod samym oknem. Jest tu też dużo dzików, które niemiłosiernie ryją w ziemi oraz lisów, które nieraz przemkną po cichu wystawiając tylko rudą kitę.

Region potocznie zwany Mazurami to tak na prawdę Warmia i Mazury. Warmia jest niedocenianą cześcią regionu, w którym nie ma jeszcze tak wielu ośrodków, hoteli i pensjonatów a tym samym turystów. Natomiast Mazury są niezwykle popularnym turystycznie regionem. Dlatego też Warmia wybierana jest często na letnie rezydencje przez ludzi znanych – gwiazdy showbiznesu, polityków a także biznesmenów, którzy szukają wypoczynku w spokoju i ciszy na łonie natury. Najbardziej znanymi miejscami Warmii są okolice jezior Jeziorak i Narie. Jeziora te mimo braku powiązania z Wielkim Szlakiem Jezior Mazurskich są uznawane za najpiękniejsze i najdogodniejsze jeziora do turystyki na Mazurach. Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Jego linia brzego jest bardzo zróżnicowana, znajduje się tam niezliczona liczba zatok, półwyspów i 16 wysp w tym największa wyspa śródlądowa w Polsce – Wielka Żuława. Tworzy to niepowtarzalny klimat jeziora, które jest również bardzo lubiane przez żeglarzy i motorowodniaków. Jezioro Narie jest jeziorem 1 klasy czystości. Obowiązuje tam strefa ciszy więc motorowodniacy na tym jeziorze nie poszaleją. Jest ona natomiast rajem dla wędkarzy, bowiem jezioro Narie obfituje w ryby takie jak : sandacz, szczupak, węgorz, płoć, lin, leszcz i jest systematycznie zarybiane przez gospodarza jeziora Zakład Rybacki w Bogaczewie. Przy obu tych jeziorach znajdują się liczne dacze i rezydencje letnie. Mazury domki to jedna z większych atrakcji tych jezior. Większe ośrodki wczasowe czy wypoczynkowe są w mniejszości, co jest bardzo istotne dla osób ceniących swoją prywatność. Dobrze rozwinięta jest zaplecze wodne – liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, kluby żeglarskie itp.

Mazury właściwe słyną głównie jako Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to najbardziej znany śródlądowy szlak żeglarski, który co roku przyciąga dziesiątki tysięcy miłośników żeglarstwa. Najważniejszymi jeziorami Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są jeziora : Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Zamrodzieje Małe i Zamrodzieje Wielkie. Przy tym szlaku znajdują się najbardziej znane kurorty mazurskie takie jak Mikołajki, Pisz, Węgorzewo, Giżycko i Ruciane-Nida. Miasta te słyną z doskonałej bazy noclegowej i ogólnej infrastruktury turystycznej. Mazury oddają do dyspozycji turystów liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, pola namiotowe, pola campingowe i gospodarstwa agroturystyczne. Żeglarzy przyciąga nie tylko sam szlak żeglarski ale również niepowtarzalna atmosfera pobliskich miejscowości. Liczne puby przygotowują dla żeglarzy liczne niespodzianki jak szanty na żywo, wystrój wnętrz z licznymi akcesoriami żeglarskimi i marynarskimi, powoduje to, że Mazury stały się fenomenem żeglarstwa śródlądowego na skalę europejską. Polacy z mniej zasobnym portfelem ale także elity wybierają wczasy na Mazurach jako sposób spędzania wolnego czasu z dala od wielkich miast i ich zgiełku. Niezależnie czy liczy się na aktywny wypoczynek czy leniuchowanie nad jeziorem, Mazury spełniają oczekiwania prawie każdego Turysty.

Ważną atrakcją na Mazurach jest również szlak kajakowy rzeką Krutynia, który ciągnie się aż przez 102 km. Swoj bieg rozpoczyna w Sorkwitach a kończy w Ruciane-Nida. Przebiega przez liczne jeziora w tym przez jezioro Zyzdrój Wielki, jezioro Gant, jezioro Krutyńskie, jezioro Mokre aż po jezioro Bełdany. Jest to wyjątkowa atrakcja turstyczna, która przyciąga nawet zagranicznych turystów (głównie z Niemiec, Austrii i Holandii). Rzeka Krutynia w swoim biegu przybiera wiele nazw przepływając przez liczne jeziora, gdyż taka została przyjęta nomenklatura nazw, ale dla wszystkich Turystów szlak znany jest jako szlak kajakowy po rzece Krutynia. Spływ kajakowy po Krutyni często wymusza przepychanie kajaków po płyciznach, przenoszenie kajaków przez rózne tamy, zapory i elektrownie wodne. Niesamowite widoki prawie dziewiczej przyrody i liczne atrakcje w tym Mazurski Park Krajobrazowy tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat, który tak bardzo przyciąga ludzi.